Kronika obce rok 1971 - 1990

1971

Z významnejších udalostí v roku treba spomenúť prípravy osláv 50. výročia KSČ. Pracujúci našej vlasti si pripravovali záväzkové hnutie na zlepšenie životnej úrovne. Záväzky sa nielen plnili, ale i vysoko prekročili.
Na tunajšej ZDŠ sa pripravila výstava krojov a starožitností z našej obce. Výstavu pripravili žiaci tunajšej školy spolu so s. učiteľom Jánom Palečkom. Námet výstavy bol „Poznaj minulosť, pochopíš prítomnosť“. Výstavka svojou pozoruhodnosťou upútala občanov našej obce, i okolitých obcí. Ba dokonca zábery z nej vysielala i čs. televízia. V roku sa konal 14. zjazd KSČ v Prahe, ktorým po krízových rokoch 68-69 znamenal úplnú konsolidáciu pomerov v našej vlasti. Reakcia bola porazená. Dlhoročná učiteľka na tunajšej škole Anna Púchovská zomrela. Na jej pohrebe v rodnej obci Chynorany sa zúčastnili nielen žiaci školy ale i veľa rodičov, aby sa poďakovali aspoň na poslednej ceste za prácu, ktorú pre naše deti urobila. Pred voľbami do zastupiteľských orgánov oživilo svoju činnosť agitačné stredisko, ktorého vedúcim je s. Július Duchovič. On i učitelia školy, ako i mnohí občania sa zapojili do zhotovovania názornej agitácie. Z tejto príležitosti s. Ján Palečka so svojim fotokrúžkom na škole zhotovil veľa fotodokumentačného materiálu. Voľby ako sa dalo predpokladať boli veľmi manifestačné. Vďační občania už v skorých hodinách zvolili svojich poslancov. Výsledky volieb sú nasledovné: V MNV je 27 poslancov, z toho 20 mužov a 7 žien.

Predsedom MNV sa stal s. Jozef Mikušík, podpredsedom Dominik Mako, tajomníkom Michal Bojda, účtovníčkou Mária Godárová. Komisia finančno – plánovacia: Predseda je Ladislav Šandor, členovia z radov poslancov: František Luko, Bíro Matej, Lauková Mária, Godárová Mária, z radov neposlancov – občanov sú pribratí: Bojda Vendelín a Greguš Alojz. Komisia pre školstvo a kultúru: predsedom je Ladislav Švikruha, členovia komisie z radov poslancov: Ján Strešík, Michal Mako, Helena Tóthová, Lýdia Ivančíková, ktorá sa však vydala a odsťahovala z obce. Z radov neposlancov: s. Albína Lauková a Genovéva Horváthová. Komisia pre výstavbu obce: Predseda Lauko Martin, členovia z radov poslancov: s. Antonín Bíro, Jozef Varga, Martin Bojda, Pavlína Siváková. Neposlanci: Bojda Pavol, Jozef Šípoš. Komisia pre udržovanie verejného poriadku: Predseda s. Berky Jozef, členovia: Šípoš Jozef, Bojda Augustín, Matej Michal. Neposlanci: Urban Jozef, Černický Peter, Bohumil Bača. Z obvodu našej obce boli zvolení za poslancov: Do ONV s. Štefan Lénart – Jelšovce Do KNV s. Jozef Civáň – Drážovce Do SNR s. František Mitana, krajský tajomník SS. DO snemovne národov s. Dr. Eugen Turzo, ved. Taj. ZS KV Bratislava. Do Snemovne ľudu s. Ing. Blažena Meszárošová – Branč. Pomocným orgánom MNV je Zbor pre občianske záležitosti, ktorý hneď po vytvorení začal sľubne pracovať. Predsedníčkou je s. Genovéva Horváthová, uč. ZDŠ Čakajovce, členovia sú Mária Godárová, účtovníčka MNV, Helena Tóthová, Júlia Petrášová a Anna Tĺčiková. Správcom miestneho kina Pokrok je s. Anna Mikušíková, premietačom Štefan Pollák a výberčím je Mária Bírová. Predsedom KSS je s. Michal Mako, podpredsedom s. Bojda Michal, pokladníkom s. Jozef Mikušík. Predsedom NF je s. Ing. Bohumil Bača. Správcom osvetovej besedy je s. Augustín Bojda, pokladníčkou Mária Godárová. Spoločenské zložky NF a organizácie k 31. decembru 1971 sú nasledovné: ČSČK je početná organizácia, predsedníčkou je Albína Lauková. Jednota, ľudové spotrebné družstvo, predsedom dozorného výboru je s. Jozef Mikušík. Zväzarm, predseda Daniel Bíro. Slovenský zväz žien, predsedníčka Anna Mikušíková, pokladníčka Helena Tóthová. Socialistický zväz mládeže, predseda Gabriel Švikruha Požiarny zbor, predseda František Greguš, tajomník Jozef Duchovič, pokladník Ján Greguš, veliteľ zboru Martin Bojda.

Telovýchovná jednota Družstevník Čakajovce, predseda Lauko Alexander, pokladník Bojda Jozef. Zväz záhradkárov, predseda Jozef Vereš. Zväz chovateľov drobného zvieratstva, predseda s. Jozef Šípoš, tajomník Pavol Kollár, pokladní ľudovít Lauko ZČSSP – Zväz československo – sovietského priateľstva, predseda s. Jozef Mikušík. Poľovnícky ochranný zväz, predseda Mako Michal, hospodár s. Bíro Jozef, pokladník Ľudovít Galbavý. Združenie rodičov a priateľov školy pri ZDŠ, predseda Jozef Šípoš, podpredseda Matej Nikel a Štefan Benc z Jelšoviec, pokladníkom je František Nagy, tajomníčka Genovéva Horváthová. Pri Materskej škole je predsedníčkou Jolana Maková. Riaditeľom Základnej deväťročnej školy je Ladislav Švikruha, zástupcom riaditeľa je s. Gustáv Horváth. Učitelia na škole: Smatanová Mária, Duchovičová Darina, Molčanová Oľga, Klemanová Drahomíra, Horváthová Genovéva, Švikruhová Gabriela, Petrovičová Ružena, Cigáňová Jana, Ďurďovič Ján, Palečka Ján, Bako Ľubomír, Činčurová Margita, Bittnerová Mária.


 

1972

Vybavenie rodinných domov, stavba garáží a podobne, sú stále vyššie a vyššie. Obhospodárenie pôdy je stále intenzívnejšie. Hektárové výnosy a produkcia mäsa a mlieka stále stúpajú.
Súkromnej držby pôdy sa zriekajú aj takí, ktorí si život bez vlastníctva pôdy nevedeli predstaviť. Alojz Lahučký dáva pôdu do JRD, i niektorí drobní držitelia pôdy sa jej zriekajú. Už zostáva iba niekoľko málo súkromných držiteľov pôdy. Pracovné príležitosti stúpajú. Je ťažko dostať pomocnú silu, pretože je každý zamestnaný. Dôchodcovia majú slušné dôchodky. Dostávajú pomerne vysoké časti dôchodku aj tí, ktorý predtým za kapitalizmu nikdy nemali nárok na dôchodok a boli odkázaní na milosrdenstvo svojich detí. Mnohí študujú popri zamestnaní. Na vysoké školy odchádza stále viac a viac našej mládeže. Módne novinky sa uplatňujú i v našej obci. Žiaci chodia do školy vzorne oblečení. Ako vzrušujúca správa sa stala udalosť, že 16 – ročný mladík zastrelil svojho otca. Za zaznamenanie je treba zapísať stav situácie na miestnom JRD k 1. januáru 1972: Aktívnych členov je 96, z toho pracuje v rastlinnej výrobe 46 družstevníkov, v živočíšnej výrobe je 24, v mechanizačnej výrobe a opravári 15, technicko – hospodárske kádre10, v stavebnej výrobe 1 družstevník. Predseda je volený na tri roky. Nateraz je predsedom s. Ing. Kmeťko Viliam, podpredsedom je s. Michal Mako, ekonóm družstva je Teodor Gajdošík. Súčasne agronóm družstva je s. Ing. Kmeťko a skupinárom s. Michal Mako. Zootechnikom je s. Ing. Milan Kušnír, pomocník Ján Bojňanský. Funkciu skladníka robí s. Jozef Šípoš. Vedúci stavebnej skupiny je Anton Bíro, vedúci dielní s. Štefan Greguš. V družstve pracujú tri administratívne pracovníčky. Výmera pôdy je 439 ha ornej pôdy. Ako nárok z titulu členstva je 1/2 záhumienky, čo činí 29 ha pôdy.

V roku bolo osiatych 159 ha pšenice
pričom bol ha výnos 44,9 q
41 ha jačmeňa výnos 34,1 q
69 ha kukurice výnos 53,1q
42 ha cukrovky výnos 500 q
10 ha zeleniny výnos 200 q
75 ha viacročných krmovín 70q sena
43 ha ostatné plodiny

Hovädzí dobytok 267 kusov z toho 104 kráv
Ošípané 723 kusov z toho 80 prasníc
Kone 7 kusov

Hydina nebola chovaná. Priemerná ročná dojivosť mlieka bola 3161 l, čo je doteraz nikdy nedosiahnuté množstvo. JRD sa umiestnilo na druhom mieste v okrese v pestovaní obilovín včítane kukurice v ha výnosoch. Vo výnosoch cukrovky je na 5. mieste, v pestovaní pšenice na 3. mieste. To sú pozoruhodné úspechy, pretože rok bol veľmi nepriaznivý vplyvom dažďov v nežiaducich obdobiach roku. JRD vlastní 13 kolesových a 2 pásové traktory. Vlastní aj jeden obilný (traktor) kombajn E 512, adaptér na zber kukurice a jeden silážny kombajn. Treba ešte spomenúť že chov hovädzieho dobytku je v kategórii I. stupňa kontrolnej úžitkovosti, čo značí, že má licenciu na produkovanie plemenného materiálu. Družstevníci okrem dobrého odmeňovania pravidelne chodia na rekreáciu a zájazdy , či už v našej vlasti, ale i v zahraničí. Posledný zájazd bol v ZSSR na trase Kyjev, Krasnodar, Soči, Moskva. JRD poskytuje všemožné podpory aj športovému oddielu, ktorý vystupuje pod menom Družstevník Čakajovce. Futbalisti hrajú v druhej triede okresu a šachový oddiel sa stal majstrom okresu. Z ostatných udalostí treba spomenúť starostlivosť MNV o stavby v akcii „Z“ a to výstavba športových kabín na futbalovom ihrisku a výstavba márnice – Domu smútku na miestnom cintoríne. V akcii služby obyvateľstvu bola zakúpená miešačka na prípravu betónu. Koncom roka boli oslavy 50. výročia vzniku ZSSR a 55. výročia VOSR. Z tejto príležitosti boli usporiadané oslavy spojené kvízmi „Poznajme krajinu priateľov“. Z našej obce sa zúčastnili tejto súťaže v Lužiankach traja občania a to s. Ing. Milan Kušnír, Ján Palečka a Mária Bittnerová. Táto trojica sa umiestnila zo všetkých okolitých obcí na prvom mieste. Materiál použitý na napísanie kroniky obce Čakajovce: Súpis pamiatok na Slovensku. Vydal Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody. Vydal Obzor Bratislava 1967. Československý vojenský atlas, historická časť. Naše vojsko Praha 1965. Hlas Nitrianskeho okresu. Príloha o histórii obce. Kapitoly z dejín Nitry. Vydal Pedag. Inštitút v Nitre. SNP Bratislava 1963. Filip Holka: Dokumenty k triednym bojom v Nitre a okolí 1919 – 1945. Vydal kabinet polit. agitácií pri OOD v Nitre 1961. Zápisník obecného zastupiteľstva obce Čakajovce za roky 1922 – 1938. Kronika školy. Materiály dodané s. tajomníkom Michalom Bojdom o histórii našej obce. Kroniku redakčne spracoval s. Ladislav Švikruha a kol.

Zapisovala s. Helena Mačeková, učiteľka.


 

1973 

Tento rok sa začínal v znamení proti epidemických a karanténnych opatrení proti nákazlivej chorobe hospodárskych zvierat, slintačky a krívačky.
Vedenie obce na určitú dobu muselo obmedziť akékoľvek verejné zhromaždenia, tanečné zábavy a tiež na dobu 14. dní bol uzatvorený aj kostol, kde sa po túto dobu nekonali ani žiadne náboženské obrady. Najviac starostí malo predstavenstvo Jednotného roľníckeho družstva, ktoré nesmelo púšťať do hospodárskeho dvora mimo zamestnancov a pracovníkov veterinárnej služby nikoho. Pred vchodom do objektov JRD boli zriadené tzv. dezinfekčné rohože naplnené pilinami, ktoré sa polievali chemickým roztokom – lúhom sodným. Na základe týchto opatrení aj výročná členská schôdza družstva bola odložená na neskoršie. I pri týchto obmedzeniach sa konala výročná členská schôdza Dedinskej organizácie KSS a to dňa 18. februára . Do výboru boli zvolení nasledovní občania: Predseda Michal Mako, podpredseda Bojda Michal. Ďalší členovia výboru boli: Ing. Kmeťko Viliam, Horváth Gustáv, Mikušík Jozef, Kolár Štefan a Berky Jozef. V rámci akcie „Z“ obec budovala dve stavby a to obliekáreň pre športovcov a dom smútku na cintoríne. Tieto sa stavali svojpomocne čo znamená, že občania vo svojom volnom čase ako brigádnici pracovali pri stavbách.

Odmeňovaní boli len odborníci, za murárske a tesárske práce. Pritom elektroinštalačné a vodoinštalačné práce boli zadané podnikom a to na obliekárňach Družbytu Nitra a na dome smútku podniku Univerzál tiež z Nitry. Po zmiernení protislintačkových opatrení sa konala výročná členská schôdza JRD 15. marca. Na schôdzu bolo pozvaných 96 členov a zamestnancov, ktorí si mohli prizvať aj jedného rodinného príslušníka. Na tejto schôdze bolo podávané občerstvenie vo forme aperitívu (liehoviny), jeden liter vína a riadny obed. Zábava ako v predchádzajúcich rokoch nebola. Pre uvádzané obmedzenia , neboli konané ani oslavy z príležitosti MDŽ. Tieto sa konali v menšom a to v zasadačke MNV, kde zbor pre občianske záležitosti urobil posedenie s najstaršími občiankami (babičkami) a pri tejto príležitosti im boli odovzdané upomienkové darčeky. Na tomto posedení sa babky rozhovorili a zaspomínali na časy ich mladosti, ktoré podľa ich výpovedi boli neporovnateľne horšie čo sa týka životnej úrovne obyvateľstva. Ďalšia taká významná udalosť bola, konanie sa verejnej schôdze strany, ktorá sa poriadala 23. júna. Na tejto sa hodnotili výsledky dosahované v plnení volebného programu, budovaní obce a tiež sa prejednávali otázky a úlohy, ktoré by bolo treba v obci zabezpečovať. Hlavne sa uvádzala potreba opravy verejného osvetlenia a potreba budovania miestnych komunikácií na novej domovine s bezprašnou úpravou, Tiež treba uviesť že v tomto roku sa u väčšiny organizácií NF konali výročné členské schôdze.

Jednou z nich bola výročná členská schôdza SZŽ, ktorá sa konala 17. septembra a to Zväz invalidov, ktorý pre nezáujem členov a prevzatie funkcií sa za súhlasu predsedu výboru NF a ďalších popredných funkcionárov rozpustil. Socialistický zväz mládeže i keď ako nová organizácia sa oživuje a za predsedu si zvolili mladého človeka Jozefa Siváka. Organizácii bola pridelená miestnosť v obecnej budove č. 18, ktorá nateraz slúži pre ich činnosť. Posledná významná udalosť v obci bolo poriadanie druhej verejnej schôdze strany. Táto sa konala dňa 16. novembra. Treba uviesť, že tejto udalosti predchádzali agitačné dni, pri ktorých dvojice navštevovali domácnosti a hovorili s nimi o politickej situácii ako aj o potrebách týkajúcich sa vylepšenia životného prostredia v obci. Jedným z bodov bolo neuspokojivé spojenie prepravy občanov do zamestnania a otázka budovania obecných ciest. Ešte treba pripomenúť, že v obci veľmi dobre pracuje zbor pre občianske záležitosti na čele s učiteľkou Horváthovou, ktorý počas roka previedol 10 akcií. Privítanie detí do života, prevádzanie jubilejných ako aj riadnych svadieb. Je to záslužná práca , ktorú občania s uznaním kvitujú. Zároveň uvádzam že po prvýkrát v obci dieťa Čentéša Emila a manželky Emílie nebolo krstené v kostole a jeho slávnostné privítanie do života bolo prevedené na MNV za účasti zboru pre občianske záležitosti, funkcionárov MNV, DO KSS a zamestnávateľa otca. Z tohto podujatia boli na pamiatku urobené foto zábery.


 

1974

Rok 1974 sa začal v znamení tzv. bilančných členských schôdzí organizácií NF nachádzajúcich sa v obci. To znamená, že výročných členských schôdzí, na ktorých nebola prevádzaná voľba nových výborov.
Ako prvá sa konala bilančná členská chôdza Telovýchovnej jednoty Družstevník Čakajovce, ktorá sa konala 13. januára. Na tejto bola radostná správa a to jednak z toho, že futbalový oddiel v súťaži II. A. triedy nitrianskeho okresu sa podľa tabuľky umiestnil dobre a tiež po finančnej stránke sú pre rok 1974 zabezpečený. Druhá bilančná členská schôdza bola Dedinskej organizácie komunistickej strany. Táto sa konal dňa 17. februára a to aj za účasti registrovaných členov, bývajúcich v obci. Na tejto sa hodne hlavne hovorilo o probléme budovania obecných ciest zo živičnou úpravou, nakoľko väčšina ulíc je ešte nespevnená, čiže blatistá. Ďalej je potrebné uviesť, že ONV v Nitre naplánoval prevádzanie školenia poslancov národného výboru. Školenie malo 4 témy a boli odprednášané jednotlivými vedúcimi odborov ONV Nitra a to ako majú poslanci plniť svoje úlohy vyplývajúce z ich funkcie medzi voličmi. Inak sa rok začal veľkým pracovným elánom v prevádzaní jarných poľnohospodárskych prác na JRD, ktorý aj v agrotechnických termínoch previedli. Jarné a letné obdobie bolo po poveternostnej stránke veľmi suché, čiže slabé na vodné zrážky. I za takýchto ťažkých podmienok bola úroda obilovín veľmi bohatá. JRD zberalo z každého hektára priemerne po 53 q, čo predstavovalo rekordnú úrodu, nakoľko sa doposiaľ nikdy takéto množstvo nedopestovalo. Z takéhoto množstva obilia malo vedenie JRD veľké ťažkosti s uskladnením. Nakoniec boli nútení skladovať obilie vonku a to 400 q pšenice. Túto pozakrývali fóliovými plachtami a zostala tam až do neskorej zimy. Zber obilia bol prevádzaný dvoma kombajnmi. Jedným vlastným a druhý dostali na výpomoc zo západočeského kraja. Po ukončení u nás, zase náš kombajn značky E-512 z produkcie východného Nemecka s kombajnistami Martinom Bojdom a Ladislavom Kollárom odišli oplácať výpomoc na Česko-budejovicko.

Na úseku budovania obce bolo treba previesť dokončenie stavby Domu smútku (márnice) a novoschválenú akciu: Oplotenie materskej školy. Stavba Domu smútku bola za príkladného pričinenia tajomníka MNV Bojdu Michala po stránke stavebnej aj včas ukončená. Práce na ohrade materskej školy hlavne po stránke zabezpečovania brigádnických prác prevádzala riaditeľka MŠ Božena Bohúňová, ktorá ako mladá osoba sa plne venovala tejto akcii. Stavba bola tiež ukončená I keď nebol po stránke murárskej okožovaný ohradový múrik. Touto ohradou bol priestor materskej školy uzatvorený a tiež oddelený od ZDŠ. Zbor pre občianske záležitosti pokračoval vo svojej dobrej činnosti a aj jeho zásluhou bolo, že v obci už druhé narodené dieťa nebolo krstené v kostole. Ale privítanie bolo urobené na MNV, pričom táto udalosť bola zapísaná aj do pamätnej knihy obce. Naväzujúc na skutočnosť, ako bolo vpredu uvádzané, že počasie bolo veľmi suché a slabé na dažďové zrážky, pravý opak nastal v jesennom období, kedy bolo treba siať oziminy a zberať z polí úrodu. V našej obci cukrovú a kŕmnu repu ako aj kukuricu, ktoré sa za týchto veľmi sťažených podmienok nemohli nasadiť v plnej miere a bola obava, že zobratie úrody sa nezvládne. Touto otázkou sa zaoberali aj stranícke a vládne orgány, ktoré nariadili všeobecnú pracovnú povinnosť. V našej obci bola zvolaná verejná schôdza strany, ktorá mimo hodnotenia budovania obce sa zaoberala aj otázkou zberu úrody. Na tomto podnete boli organizované aj brigády, ktorých sa zúčastnili organizácie: Telovýchovná a miestna org. Zväzarmu. Družstevníci vidiac vážnu situáciu začali zber cukrovej repy na určitej časti kopať ručne, čo bola neprimerane ťažká robota, nakoľko bolo stále blato. Tiež väčšiu časť kukurice lámali ručne, z ktorej určitú časť odviezli do sušiarní v JRD a ostatná zostala na kôpkach priamo na poli. Túto potom mlátili kombajnom a odvážali do Výkupného skladu v Lužiankách. No I tak sa zber pretiahol až do januára roku 1975. Poľné práce neustávali ani v zimných mesiacoch, nakoľko bolo potrebné previesť orbu a tak pôdu pripraviť pre budúcu úrodu. Ešte je potrebné uviesť, že v decembri sa konalo verejné zasadnutie pléna, kde ako hlavný bod jednania bolo hodnotenie plnenia Jednotného plánu kultúrnej činnosti za rok 1974 a schválenie nového na rok 1975.


 

1975

Výročná členská schôdza DO KSS sa konala 18. 2. za prítomnosti 40. členov strany v zasadačke MNV. Správu o celkovej činnosti MNV, JRD a ostatných organizácií NF predniesol s. Mako Michal, predseda DO KSS.
Ďalší členovia výboru boli: Kmeťko Viliam, Bojda Michal, Mikušík Jozef, Berky Jozef a Kollár Štefan. V správe o činnosti bolo konštatované, že JRD dosiahlo v tomto roku rekordnú úrodu obilovín, a to vyše 50 q zrnín na každom hektári. Na začiatku škol. Roku 1.9. 1976 bola rozšírená materská škola na dve triedy. Z toho jedna bola vytvorená ako trieda pre deti členov JRD s 15 žiakmi. Pretože JRD túto triedu po materiálnej stránke dobudovalo a platilo jednu pomocnú silu v kuchyni, dosiahla sa skutočnosť, že z obce boli všetky deti zamestnaných matiek prijaté a tiež aj deti päťročné I nezamestnaných matiek, ako to ukladali príslušné štátne smernice. V jarných mesiacoch roku 1975 sa začalo s budovaním ohrady ZDŠ. Boli na ňu plánované prostriedky v sume 40. tisíc Kčs. Práce veľmi slabo pokračovali, jednak pre nedostatok materiálu a jednak pre slabú účasť občanov na prevádzaní brigádnických prác. Tým sa stalo že ohrada nebola ani celá vybudovaná. Pochopiteľne finančné prostriedky, ktoré sa nevyčerpali v sume 10. tisíc boli stiahnuté naspäť do rozpočtu ONV Nitra. Počas roka sa pripravovalo zlúčenie JRD s ďalšími obcami a to Výčapy-Opatovce, Jelšovce, Drážovce, Horné Lefantovce, Dolné Lefantovce a už zlúčené z troch obcí-Podhorany.

Členská schôdza odhlasovala, že je za zlúčenie s termínom od 1.1. 1976 s predpokladaným sídlom vo Výčapoch-Opatovciach, ktoré je v tomto obvode ako najväčšie. Na základe tejto skutočnosti sa už v jarných mesiacoch cestou MNV začala presvedčovacia akcia o združení všetkej pôdy mimo intravilán do spoločného obhospodarovania. Na podklade súhlasu väčšiny držiteľov, JRD aj túto spoločne zoralo. Jednalo sa o výmeru 22 hektárov ornej pôdy, kde bolo 46 držiteľov. Z týchto štyria nesúhlasili a písomne žiadali MNV, aby im bola pôda vymeraná. MNV po dôkladnom zvážení a prešetrení písomných dožiadaní zistilo, že traja z nich neboli vlastníci. Preto ich žiadosti neboli vyhovené. Kataríne Vargovej bola pôda ponechaná obhospodarovať aj naďalej. Jednalo sa o 50 árov. V tomto čase sa na okresnom národnom výbore pripravovalo zlúčenie obcí s termínom od začiatku roku 1976. Obce Čakajovce, Zbehy, Lužianky. Andač a Ivanka pri Nitre boli plánované s pričlenením do veľkej Nitry. Za týmto účelom na odbore výstavby a územného plánovania boli vypracované I mapy. V novembri 1975, rada ONV Nitra tento návrh úplne neschválila a pričlenené boli len Lužianky a Ivanka. Ostatné, medzi nimi i Čakajovce ostali naďalej samostatné. Ešte sa žiada uviesť jedna vec, a to, že naše JRD poprvýkrát existencie zobralo všetku jesennú úrodu mechanizačnými prostriedkami, a to kukuricu a tiež cukrovú repu. Ručnú prácu nahradili stroje, a je predpoklad že v uvedených prácach natrvalo.


 

1976

Uplynulý rok sa niesol v znamení významných výročí a politických udalostí v našej socialistickej spoločnosti:
- 55 výročie založenia KSČ
- konanie 15 zjazdu KSČ
- voľby do zastupiteľských orgánov

V našej obci sa vyvinula veľká pracovná iniciatíva a angažovanosť. Na poli politicko – výchovnom sme dosiahli vynikajúce úspechy v mimoškolskom vzdelaní pracujúcich. Uskutočnili sa rôzne akcie. - v organizácii ZRPŠ prebehla akcia „Ľudová akadémia“ a 72 našich občanov získalo osvedčenie „Pedagogické minimum“, ktoré im udelilo OOS v Nitre. - OB uskutočnilo dva prednáškové cykly 1. Pre občanov cigánskeho pôvodu

2. Pre SZM Ateistické prednášky
Previedla sa nová forma mimoškolského vzdelania, a to „Večer nad kronikou“ k 55. výročiu založenia KSČ, ktorá mala veľký úspech. Zúčastnilo sa ho 13 našich 55-ročných občanov. V organizácii ZRPŠ sa uskutočnil „Tematický večer“ k voľbám. K všetkým trom významným medzníkom vyvinula OB v našej obci mimoriadnu agitačno-propagačnú činnosť. Na šiestich paneloch mohli naši občania sledovať veľké zmeny v našom soc. štáte a v našej obci. Boli vyzdobené všetky verejné budovy a priestranstvá. Miestna volebná komisia Národného frontu v Čakajovciach, vyhlásila že zaregistrovala týchto kandidátov Národného frontu na poslancov miestneho národného výboru:

1. Petrášová Júlia vychovávateľka
2. Horváthová Genovéva učiteľka ZDŠ
3. Ilčíková Anna učiteľka MŠ
4. Tóthová Helena členka JRD
5. Godárová Mária úradníčka
6. Čentéšová Emília robotníčka
7. Lenghartová Božena robotníčka
8. Lauková Ota členka JRD
9. Bíro Matej robotník
10. Strešík Ján robotník
11. Mako Dominik robotník
12. Berky Jozef príslušník VB
13. Ing. Bíro Daniel asistent ped.
14. Bíro Anton člen JRD
15. Stodola Dezider robotník
16. Bojda Augustín technológ
17. Solčanský František pol. Pracovník
18. Mako Metod člen JRD
19. Urban Jozef technik
20. Bojda Michal robotník
21. Galbavý František robotník
22. Šípoš Jozef člen JRD
23. Lauko Martin úprava trate
24. Polák Štefan robotník
25. Šandor Ladislav vedúci

Z obvodu našej obce boli zvolení za poslancov:
Do snemovne národov s. dr. Eugen Turzo ved. odd. štát. org. ÚV-KSČ.
Do ONV s. Mária Bačinská Čakajovce
Do KNV s. Gabriela Bullová Zbehy
Do SNR s. František Mitana taj. KV str. slobody
Do snemovne ľudu s. Marta Solčanská robot. PS, závod Prefa Čab.

Predsedom MNV sa stal s. Michal Bojda, podpredsedom s. František Galbavý, tajomníkom s. Dominik Mako. V roku 1976B boli členom rady MNV: Jozef Mikušík, Michal Bojda, Dominik Mako, Júlia Petrášová, Emília Čentéšová, Martin Lauko, Ladislav Švikruha, František Galbavý, František Solčanský. Pekné výsledky sme dosiahli na poli kultúrno-osvetovej činnosti. Vynikli obidva naše divadelné súbory. Divadelný súbor „Lastovička“ pri ZDŠ sa v krajskom kole umiestnil na čestnom 2. mieste. G. Horváthová získala diplomy a vecné ceny. Aj krúžok pri OB sa zapojil do okresnej súťaže „O stanislavský pohár“. V okresnej súťaži sa umiestnil na druhom mieste. Okrem týchto dvoch krúžkov veľké úspechy na poli zveľaďovania našej obce dosiahol krúžok „Záhradkárov“ a krúžok „Výšivkársky“ pri organizácii SZŽ. Obidva krúžky uskutočnili výstavku svojich prác pre našich občanov. Najväčšiu činnosť vykázal „Zbor pre občianske záležitosti“. V priebehu roka uskutočnil 31 akcií. Členovia ZPOZ sú si plne vedomí že práve táto organizácia musí najviac dokázať v citovej výchove našich občanov a v zlepšení medziľudských vzťahov a preto svoju činnosť aj tak zamerali. ZPOZ sa prihlásil do dvojročnej súťaže Zborov na Slovensku. V prvom roku súťaže sme získali 980. Bude však potrebné aby, naši vedúci činitelia porozmýšľali o estetickej úprave miestnosti, v ktorej sa tieto akcie konajú. Veľkú iniciatívu vyvinula škola a jej PO k voľbám do zast. zborov. Vedúca PO, v tom čase s. Horváthová uskutočnila s pioniermi 12 akcií priamo k voľbám. Poslancom darovali pionieri vlastnoručne zhotovené darčeky. Mimoriadnu pozornosť si zaslúži krúžok „Záhradkárov“, ktorý v predvolebnej aktivite vysadil parčík a upravil peknou výsadbou aj okolie Domu smútku v našej obci. V tomto roku sa podarilo obnoviť činnosť SZM zásluhou s. Ing. Bíru, predsedu OB s. Horvátha a s. uč. Horváthovej. Zmenilo sa vedenie SZM, prijatých bolo 17 nových členov. Pre SZM boli založené tri krúžky:

- raketo –modelársky - vedie s. Ing. Bíro
- šachový – vedie s. uč. Bako
- malé javiskové formy – vedie s. uč. Horváthová

Za novú predsedníčku SZŽ bola zvolená Bohúňová Božena, riaditeľka MŠ.
15. zjazd KSČ bol významným medzníkom v živote strany i celej našej soc. spoločnosti. Zjazd tvorivým spôsobom uplatnil marxisticko-leninské učenie tak pri hodnotení výsledkov, ktoré sa dosiahli od 15. zjazdu KSČ, ako aj pri tvorbe programu na budúce roky. Bol preň príznačný duch zomknutosti strany, jednoty strany a ľudu, náročnosti, kritičnosti, rovnako ako pocit istoty a viery vo vlastné sily. JRD Čakajovce sa dňom 1.1. 1976 zlúčilo do väčšieho celku a novovzniknuté družstvo nesie názov JRD „Zobor“ so sídlom vo Výčapoch – Opatovciach. Je v ňom zlúčených 7 družstiev a hospodári na výmere cca 6000 ha ornej pôdy. Už prvý rok spoločného hospodárenia priniesol priaznivé výsledky na úseku rastlinnej a živočíšnej výroby. Dobré výsledky sa dosiahli hlavne v pestovaní obilnín, kde sme sa umiestnili na 1. mieste v rámci okresu, v okopaninách sa plán nesplnil hlavne vplyvom dlhotrvajúceho sucha. V pestovaní kukurice sa družstvo umiestnilo na 2. mieste, v cukrovej repe na 3. mieste. Stredisko Čakajovce ako také malo plánovaný výnos obilnín 52,5q/ha a dosiahlo 59,3q/ha. V živočíšnej výrobe sa splnili všetky plánované úlohy. Stredisko Čakajovce splnilo a prekročilo dodávku mlieka o 5074 l a dosiahlo tým úžitkovosť na jednu dojnicu 3015 l mlieka. O dobré výsledky sa zaslúžil kolektív BSP pod vedením vedúceho s. Kisého Jozefa. Taktiež v dodávke bravčového a hovädzieho mäsa sa plán splnil na 100,1%. JRD Zobor sa už po prvom roku spoločného hospodárenia javí ako jedno z najlepších v okrese. Materiál použitý na napísanie kroniky obce Čakajovce:

- Nitriansky hlas
- Materiál dodaný s. predsedom MNV s. Michalom Bojdom
- Materiál dodaný správcom OB s. Rudolfom Horváthom
- Informácie od s. Márie Godárovej – úradníčka na JRD v Čakajovciach

Zapisovala a spracovala Zuzana Brezniaková - učiteľka MŠ


 

1977

Rok 1977 bol rokom dôstojných osláv 60. výročia VOSR a 55. výročia vzniku ZSSR. Činorodá aktivita na počesť VOSR sa cieľavedome spájala s 30. výročím FU, 60. výročím vyhlásenia samostatného Československého štátu, 30. výročím uzákonenia jednotnej školy a 100. výročím narodenia Zdena Nejedlého.
Zloženie aparátu NV:
Predseda: Bojda Michal
Tajomník: Mako Dominik
Účtovníčka: Godárová Mária
Administr. Prac. Myjavcová Mária
Zriadenec: Bojdová Mária

Členovia rady: Bojda Michal predseda, Mako Dominik tajomník, Galbavý František podpredseda, členovia: Petrášová Júlia, Berky Jozef, Polák Štefan, Tĺčiková Anna, Lauko Martin, Solčanský František.
Komisia sociálna komisia a komisia pre výstavbu Godárová Mária
Komisia školská a kultúrna Bíro Daniel
Komisia udržovania verejného poriadku Berky Jozef


Predsedovia organizácií:
NF Kollár Štefan
SZM Bojda František
ČSČK Martišková Helena
SZŽ Bohúňová Božena
TJ Greguš Benedikt
ČZPO Greguš František
PO Tvrba Ľudovít

Počet obyvateľov v Čakajovciach dosiahol číslo 1434. Rýchlym tempom pokračuje výstavba rodinných domov. Spomeniem aspoň niektoré, rodinný dom Bíra Jozefa č. 337, Vermeša Jána č. 376, Kisého Michala č. 375. Priemerne 60 áut vlastnia obyvatelia obce. Kultúrno-osvetová činnosť v roku 1977 bola zameraná na prehĺbenie kultúrno-politickej vyspelosti našich občanov prostredníctvom mimoškolského vzdelávania a na dôstojný priebeh osláv 60. výročia VOSR. K tomuto významnému medzníku bolo uskutočnené množstvo podujatí. Vyvinula sa aj veľká pracovná iniciatíva a angažovanosť záväzkovým hnutím. Naše organizácie odpracovali množstvo hodín, ktorými prispeli k skrášleniu nášho životného prostredia. Aj OB v našej obci vyvinula k tomuto významnému medzníku mimoriadnu agitačno-propagačnú činnosť. V agitačnom stredisku sa mohli naši občania dozvedieť o príprave, priebehu a vyvrcholení VOSR, no aj o dnešnom budovateľskom úsilí sovietskeho ľudu. Boli uskutočnené rôzne formy mimoškolského vzdelávania. V jednotlivých organizáciách prebehli prednášky a besedy, ľudová akadémia, tematický večer v organizácii ZRPŠ, súťažný kvíz v organizácii SZM, TJ, Zväzarm pod názvom „Čo vieš o ZSSR“ a víťaz tejto súťaže nás reprezentoval aj v obvodnom kole. Večer nad kronikou so 60. ročnými občanmi uskutočnil ZPOZ v spolupráci s OB. So všetkými významnými výročiami boli občania oboznamovaní prostredníctvom rozhlasových relácií a agitačno-propagačnou činnosťou.

Bolo odvysielaných 36 rozhlasových relácií k týmto výročiam a podujatiam: k úmrtiu V. I. Lenina, k Víťaznému februáru, k MDŽ, k aprílu mesiacu lesov, k výročiu narodenia V. I. Lenina, k 1. a 9. máju, výročiu založenia KSČ, na pomoc nášmu JRD pri žatevných prácach, k SNP, k VOSR, k otvoreniu mesiaca ČSSP, ochrane životného prostredia, najlepším kombajnistom pri žatevných prácach brancom pri odchode na ZVS, k svadbám, výročiam svadieb, k 55. výročiu vzniku sovietskych republík. Oslavy a spomienkové slávnosti boli uskutočnené k MDŽ, k 56. výročiu založenia KSČ - zasadnutie zložiek NF s kultúrnym programom, 9. máj Deň víťazstva – zasadnutie zložiek s kultúrnym programom, k SNP posedenie pri vatre s mládežníkmi z BAZ Trnava, slávnostná akadémia k 60. výročiu VOSR. Kultúrno-osvetová činnosť I keď kultúrno-spoločenská činnosť v 1. polroku nemohla prebiehať tak, ako bola naplánovaná, nakoľko kultúrny dom nebol v prevádzke štyri mesiace pre vymieňanie podlahy a maľovku, dohnalo sa to v 2. polroku a uskutočnili sa väčšinou všetky kultúrno-spoločenské posedenia. Z naplánovaných 8 kultúrno-spoločenských podujatí bolo 6 uskutočnených a pri väčšej snahe mohli byť uskutočnené všetky.

Divadelný krúžok pri ZDŠ pripravil pre našich občanov divadelnú hru „Včielka bzučalka“ a vystúpil s ňou aj v okolitých obciach. K sviatku MDD pripravilo naše SZM v spolupráci so Zväzarmom a OB dopoludnie pre všetky naše deti, kde v rôznych akciách a súťažiach uspeli najmä deti cigánskeho pôvodu. K výročiu oslobodenia našej obce sov. armádou pripravil Zväz protifašistických bojovníkov už 5. ročník súťaže v stolnotenisovom turnaji so žiakmi a mládežou našej obce. V záväzkovom hnutí na počesť 60. výročia VOSR odpracovali naše organizácie 900 brigádnických hodín, a tak pomohli nášmu JRD a pri skrášlení verejných priestranstiev. Tu treba pochváliť najmä: SZM, TJ, Zväzarm a Zväz záhradkárov. Najväčšie úspechy pri skrášľovaní našej obce dosiahla organizácia Zväz záhradkárov. Starajú sa o parčík a okolie domu smútku, ktoré pekne upravili. Kiež by ich nasledovali aj ostatné organizácie a tak sa mohli pochváliť úpravou aj ostatných miest v našej obci, bolo by to veľmi potrebné. Za najväčší úspech považujeme to, že začalo už pracovať aj naše SZM. Pomáhajú najmä PO na ZDŠ. Zabezpečili všetkých vedúcich PO a pomáhajú plniť brannú hru „Vždy pripravený“ . Bolo by však potrebné, aby sa zapájali do všetkých verejných osláv. ZPOZ pripravuje pre občanov jubileá. V celoslovenskej dvojročnej súťaži vyhlásenej na počesť 60. výročia VOSR sa umiestnili na 1. mieste v okrese. Organizácie SZŽ a ČSČK sa starajú o politickú vyspelosť svojich členiek. Zaostávajú však na poli kultúrno-spoločenskom. Nepripravili pre svoje členky žiadne zábavné podujatie ani kurz, ba ani už dva roky plánovaný zájazd. Najviac na poli politicko-výchovnom zaostal Zväz požiarnej ochrany. V priebehu celého roka nepripravil pre svojich členov žiadnu formu mimoškolského vzdelávania. Dobrú činnosť vykazuje organizácia ZRPŠ, všemožne pomáha škole na všetkých úsekoch práce.

Pre zdravie našich detí zabezpečujú ich pobyt v škole prírode. Finančne podporujú všetky súťaže. Zabezpečujú podávanie mliečnej desiaty na škole. Pomohli pri zriadení družiny mládeže pri ZDŠ Čakajovce. Materskú školu navštevovalo tento rok 34 detí. Personál MŠ: Bohúňová Božena - riaditeľka, Tĺčiková Anna, Brezniaková Zuzana, Piliárová Mária-učiteľky, Bojdová Anna, Látečková Jolana - kuchárky, Galbavá Hedviga – školníčka. Deti staršej vekovej skupiny položili kvety k pomníku V. I. Lenina v Nitre. Pekný zážitok mali z pohľadu na Nitriansky hrad a z pobytu v detskom parku. Deti staršej vekovej skupiny sa zúčastnili obvodovej súťaže v prednese poézie a prózy na MŠ Gudernova v Nitre, kde získali pekné 3. miesto. Stav materskej školy nie je celkom vyhovujúci. Je nutná oprava strechy a iné. Treba však pripomenúť že v tomto roku bola vymenená a upravená podlahovina v chodbe a v 1. triede. Tiež boli zakúpené garniže. Tento rok uplynulo desať rokov od otvorenia detského zdravotného strediska. Personál: Dr. Oto Hunák, zdravotné sestry: Minárová Marta, Sollárová Oľga. V marci a apríli sa previedla v zdravotnom stredisku generálna oprava, zaviedlo sa elektrické kúrenie, vodovod, hygienické zariadenia a nové osvetlenie. O malých pacientov je veľmi dobre postarané, taktiež i formou detských poradní, kde prebiehali besedy so zameraním na predchádzanie ochorení dojčiat, hygiena, izolácia chorého, pravidelné branie liekov. V ZDŠ uskutočnil Dr. Hunák so žiakmi 8. triedy besedu „O dospievaní“. V rámci JRD „Zobor“ naše stredisko 02 obhospodárilo 1030 ha poľnohospodárskej pôdy. Dorobilo sa:

pšenice po ha 50,20 q spolu 19578 q
jačmeň po ha 44,13 q spolu 9267 q
kukurica po ha 57 q spolu 8550 q
ozrniny spolu 37395 q
menej oproti plánu o 3545 q zrnín
kukurica na siláž po 280 q“ 12880 q
cukrová repa po 298 q“ 26820 q
krmná repa po 240 q“ 1200 q
cibuľa po 60 q“ 1560 q
viacročné krmoviny po 53 q“ 5830 q

Z celkovej výroby je vidieť, že rastlinná výroba nesplnila plánovanú úlohu, čo bude mať za následok zabezpečenia krmovinovej základne pre rok 1978. Pritom naše stredisko v je zrninách hodnotené ako prvé v rámci JRD. V čom charakterizujeme nesplnenie výrobných úloh v rastlinnej výrobe. V prvom rade sú to objektívne príčiny poveternostného charakteru, ktoré už v jeseni roku 1976 neboli dosť priaznivé pre vývoj ozimín lebo v čase vegetácie dostalo sa zrninám toľko tepla a vlahy, že predčasne začalo odnožovanie, čo zapríčinilo prehustenie porastov, a s tým i vznik rozšírenia hubovitých chorôb v jarných mesiacoch vplyvom veľmi teplej zimy. Inak to nebolo ani v jarnej vegetácii. Dobre sa všetci pamätáme na jar. V čase agrotechnickom prevedení osevov, jačmeňa, repy, kukurice a ostatných plodín, museli sa robiť také opatrenia, ktoré sa priečia agrotechnickým zásadám. /siatie repy, kukurice a i. do blata v jarnom období/. Materiál použitý na napísanie kroniky: Materiál dodaný správcom OB s. Rudolfom Horváthom, Účtovníčkou MNV s. Máriou Godárovou, zdrav. Sestrou s. Martou Minárovou.

Zapisovala a spracovala Zuzana Brezniaková - učiteľka MŠ


 

1980 - 1990 

Vedenie obce:
predseda: s. Bojda Michal
Tajomník: s. Mako Dominik
podpredseda s. František Galbavý,

Komisie:
Komisia finančno – plánovacia a výstavby Mária Godárová
Komisia školská a kultúrna Ing. Bíro Daniel
Komisia ochrany verejného poriadku Berky Jozef
Komisia sociálna Helena Tóthová

Základná škola:
s. Stanislav Petráni riaditeľ (prišiel zo ZŠ Rumanová v r. 1977)
s. Ján Ďurďovič zástupca riaditeľa (učiteľ na ZŠ od r. 1977)

Vo vedení školy vymenili Ladislava Švikruhu (odchádza na dôchodok) a Gustáva Horvátha (odchádza na Kysuce). Základná škola mala vtedy 12 tried, 268 žiakov a 18 učiteľov.

Materská škola:
V lete 1980 bola zrenovovaná. Riaditeľkou bola Mária Černáková z Nitry od r. 1979.Počet detí v MŠ v tom čase bol 49.
Detské zdravotné stredisko bolo otvorené v máji 1967. Odvtedy v ňom pôsobil MUDr. Oto Hunák z Nitry do r. 1986. Odchádza do okresného mesta Nitry na Stredisko zdravotníckej osvety. Prichádza MUDR. Zoja Lauková z Detského zdravotného strediska z Nových Sadov.


Vedenie obce:
1981 –Voľby do zastupiteľských orgánov
s. Štefan Kollár predseda
s. Ing. Daniel Bíro tajomník
s. Augustín Bojda podpredseda ( v 1. štvrťroku sa vzdal mandátu)

Komisie:
Komisia finančno – plánovacia a výstavby Mária Godárová
Komisia školstva a kultúry Ladislav Šándor
Komisia ochrany verejného poriadku Berky Jozef
Komisia sociálno-zdravotná Júlia Petrášová

Voľby 1985
Voľby do zastupiteľských zborov a vyšších straníckych orgánov: Poslankyňou ONV za MNV Čakajovce a Jelšovce sa stala Ing. Mária Bačinská, obyvateľka Čakajovce.
Vedenie obce:
s. Štefan Kollár predseda
s. Ing. Daniel Bíro tajomník
s. Štefan Polák podpredseda

Členovia rady MNV Čakajovce:
Metod Mako, Štefan Greguš, Jozef Bíro, Karol Michalák, Mária Vargová, Viola Bojdová.

Komisie:
Komisia finančno – plánovacia a výstavby Ing. Milan Kolár
Komisia školstva a kultúry Mária Godárová
Komisia ochrany verejného poriadku Augustín Bojda
Komisia sociálno-zdravotná Júlia Petrášová
Komisia mládeže pre rozvoj telesnej výchovy a športu Stanislav Petráni

Náplň práce komisií:
- riešenie písomných sťažností, priestupkov občanov, susedských sporov,
- jednorázové sociálne výpomoci (finančné, vecné) sociálne slabším občanom, autobusové zájazdy pre dôchodcov do kúpeľných miest, návštevy historických pamiatok
- dochádzka žiakov do školy, rozhodnutie o prijatí detí do MŠ, zaškolenie cigánskych detí (povinná návšteva MŠ detí predškolského veku – strava pre ne poskytnutá zdarma)
- v roku 1983 začína stravovanie detí základnej školy v jedálni MŠ ( dovtedy sa stravovali v miestnom pohostinstve, nie v najvhodnejšom prostredí – dovoz stravy z Drážoviec)
- kultúrne programy, ktoré nacvičovali učitelia ZŠ a MŠ so svojimi žiakmi na verejné zhromaždenie občanov, na oslavy štátnych sviatkov
- hospodárenie obce, stavebné povolenia na drobné stavby do zastavanej plochy 16m štvorcových
- športové akcie v spolupráci ZŠ, SZM, Zväzarmu, Požiarnikov.

Organizácie národného frontu:
ČSČK A. Michaláková
Slovenský Zväz žien M. Vargová, V. Maková
Zväz českoslov. – sovietskeho priateľstva Z. Lélyová
Požiarnici F. Greguš
Telovýchovná Jednota G. Ilčík, A. Mako
Socialistický zväz mládeže O. Bíro
Slovenský zväz záhradkárov P. Buček
Slovenský zväz drobno chovateľov A. Bojda
Slovenské poľovnícke združenie Ing. D. Bíro
Komunistická strana Slovenska J. Godár

V predvolebnom období pripravovali učitelia a žiaci ZŠ Mesačník aktualít. Bolo to hudobno-slovné pásmo k blížiacim sa voľbám v r. 1985 nahraté na magnetofónový záznam, niekoľkokrát odvysielané v miestnom rozhlase. Aktívne pracoval Zbor pre občianske záležitosti v zložení Mária Godárová, Genovéva Horváthová, Anna Tĺčiková. Pripravoval nasledovné akcie: uvítanie detí do života, odchod a príchod brancov, odovzdávanie občianskych preukazov, významné životné jubileá, posedenie so staršími občanmi v októbri (Mesiac úcty k starším), posedenia s občanmi obce, ktorí sa narodili v r. 1945 a 1948 (výročie oslobodenia vlasti a výročie Februára 1948). Zo všetkých akcií je vedený záznam v Pamätnej knihe, ktorú v tom čase viedla Z. Brezniaková a V. Maková.

Výstavba obce od roku 1981

V akcii Z sa urobila prístavba kultúrneho domu, boli zabudované vykurovacie telesá (akumulačné kachle), znížený strop v sále, asfaltový poter na dvore. Bola zriadená kuchynka, vybavená na zapožičiavanie riadu pre väčší počet osôb. Zo služieb obyvateľstvu stojí za zmienku predávanie plynu u občana Jozefa Berkyho a zberňa šatstva pre čistiareň u p. Bačovej v 1. uličke. Po dohode ČSAD Nitra a MNV Čakajovce bol pred miestnym pohostinstvom vybudovaný asfaltový kruhový objazd, aby autobus linky Nitra-Lefantovce mohol zachádzať do dediny a cestujúci nemuseli chodiť na zastávku až k družstvu. Hlavným dôvodom však boli žiaci ZŠ dochádzajúci z Jelšoviec, ktorí museli k autobusu prechádzať cez hlavnú cestu, na ktorej nie je vyznačený ani prechod pre chodcov. Dlho to netrvalo, pretože cestujúci z Jelšoviec, Výčap - Opatoviec a Lefantoviec mali údajne námietky kvôli zdržaniu a zvýšenému cestovnému. Ku kruhovému objazdu zachádza len ranný spoj o 7.00 a popoludní o 14. a 16. hodine, ktorý odváža deti z Jelšoviec. V tom istom období bola urobená údržba miestnych komunikácií (okrem 2. uličky), oprava ZŠ-obnovenie fasády, vymaľovanie interiéru. Západoslovenské energetické závady Nitra zosilnili prívod elektriny vybudovaním nového transformátora na „Domovine“. Zabudovalo sa oplotenie parku od pohostinstva smerom k MŠ, ktoré je nefunkčné a dosť nevzhľadné.

Technické služby Nitra vyvážajú odpad zo smetných nádob. Pevný domový odpad vozili obyvatelia do „Hliníka“, nepekné skládky urobili na voľných priestranstvách (tretia ulička pri trati, pri futbalovom ihrisku a pod). Hliník družstevníci zaviezli a vznikol problém, kam s pevným odpadom. Jedenkrát ročne je zber železného šrotu. Tri veľké kontajnery sú určené pre cintorín, obchody a kultúrny dom. Slovenská akadémia vied so sídlom v Nitre robila výskum osídlenia. Vykopávky sa robili pri tretej uličke. Nálezy sú uložené v archeologickom ústave v Nitre. Za zmienku stojí výskum na kopci v Drážovciach. Po objavení hrobov a časti opevnenia, tam vedci predpovedajú veľkomoravské hradisko. V roku 1983 sa uskutočnila zmena popisných čísel v obci. K tomuto dátumu je ich 411. Zo ZŠ za okresného školského inšpektora s. Stanislav Petráni (október 1988). Riaditeľom sa stáva jeho zástupca s. Ján Ďurďovič, zástupkyňou s. Marta Feketeová, ktorá bola predsedkyňou ROH pri ZŠ Čakajovce. Tento rok bol rokom prevratných zmien v celej spoločnosti. 17. novembra, na výročie Medzinárodného dňa študentov, vyšla v Prahe mládež do ulíc osláviť svoj sviatok. Že sa chystajú aj iné akcie, to sa väčšina obyvateľov nášho štátu dozvedela až z televíznych prenosov. Za sychravých novembrových večerov niekoľkotisícové davy veľkomiest skandovali rôzne heslá.

Hlavným cieľom bolo dosiahnuť, aby bol z ústavy ČSFR vypustený článok o vedúcej úlohe komunistickej strany. Zhromaždenia organizovali poväčšine známi herci. V Bratislave to bol Milan Kňažko, sestry Vášaryové a ďalší. Pred mikrofónmi sa striedali rôzne osobnosti. Všetky, alebo väčšina prejavov, boli namierené proti členom KSČ. A pretože v Prahe prišlo k násilnostiam, verejnosť bola proti násiliu. Symbolom boli dva vztýčené prsty, v tvare V a skandované „To je ono!“ alebo „Odstúpiť!“ podľa toho, čo rečník na tribúne hovoril. Vzniklo hnutie Verejnosť proti násiliu, ktoré sa veľmi rýchlo rozšírilo do menších miest a dedín a všade našlo veľa prívržencov. Obyvatelia mimo centier sa všetko dozvedeli z masmédií. Následkom týchto udalostí bolo, že robotníci v závodoch odvolávali svojich riaditeľov (členov KSČ), rušno bolo na školách, nikto nebol s ničím spokojný. Všade sa našiel niekto, kto sa chopil iniciatívy. Hovorilo sa o demokracii, ktorú si mnohí mýlili s anarchiou. Revolúcia, ktorá prebehla v novembrových dňoch, sa zapísala do novodobých dejín ako „Nežná revolúcia“. Objektívnosť týchto dní nech posúdia historici. Po nežnej revolúcii ako huby po daždi vznikli nové strany a hnutia. Táto vlna neobišla ani Čakajovce. Koncom roku 1989 evidujeme v obci tieto strany a hnutia: - Verejnosť proti násiliu (VPN) – J. Strešíková
- Kresťansko – demokratické hnutie (KDH) – Š. Lahučký
- Slovenská národná strana – A. Kisý
- Demokratická únia Rómov – K. Lazar
Po nežnej revolúcii sa upustilo od oslovenia „súdruh“, „súdružka“. Zaviedlo sa oslovenie „pán“, „pani“ vo verejnom živote, v školách, úradoch, atď. Funkcie prezidenta sa vzdal s. Gustáv Husák. Na jeho miesto bol zvolený pán Václav Havel. Vymenili sa členovia vlády. Nový minister financií p. Václav Klaus vypracoval ekonomickú reformu, ktorá má tvrdý dopad na väčšinu obyvateľov. Liberalizácia cien (súčasť ekonom. reformy) sa javí len ako zvyšovanie cien. Niekoľkonásobne vzrástli ceny potravín, priemyselných výrobkov, služieb. Štát prestáva dotovať podniky, inštitúcie, tie sa stávajú insolventnými. Dochádza k ich reorganizácii, zanikajú mnohé pracovné miesta. Veľa ľudí stráca zamestnanie. Aj v našej obci bolo koncom roku 1990 mnoho nezamestnaných. Ľudia ťažko znášajú túto skutočnosť. Po nežnej revolúcii pracuje Rada MNV Čakajovce v nasledovnom zložení: Jozef Bíro, Ing. Daniel Bíro CSc, Mária Vargová, Viola Bojdová, MUDr. Zoja Lauková, Metod Mako, Štefan Lahučký, Ladislav Lendel, Pharm. Dr. Karol Michalák, Jana Strešíková, Štefan Kollár. Na dôchodok odišiel Štefan Kollár z funkcie predsedu MNV 31. 12. 1989. Od 1.1. 1990 zastupuje funkciu predsedu Jozef Bíro. Š. Kollár zostáva členom Rady MNV.

Voľby 1990

Na november 1990 boli vypísané voľby – slobodné, demokratické. V predvolebnej kampani prejavili veľkú aktivitu členovia KDH. V miestnom parku vybudovali drevenú tribúnu, zhotovili improvizované oplotenie a tu mávali svoje stretnutia. Iniciátorom bol p. Štefan Lahučký. Dostatočný priestor na agitáciu mala každá strana a hnutie v rozhlasových reláciách a stretnutiach. Termín volieb: 24. a 25. november 1990. Na úrad starostu obce boli navrhnutí dvaja kandidáti:

p. Alexander Lauko – za KDH
p. Mária Godárová – nezávislá kandidátka

Volieb sa zúčastnilo 637 voličov, t. j. 83% z vydaných volebných lístkov. Platné hlasy – 616, neplatné – 21. Vo voľbách zvíťazila p. Mária Godárová v pomere hlasov 351:265. Stala sa starostkou obecného úradu Čakajovce.
Obecné zastupiteľstvo v zastúpení strán a hnutí:
KDH – 9 poslancov
SNS – 2 poslanci
KSČ – 1 poslanec

Poslanci:
Miroslav Bača, Ing. Gustáv Duchovič, Štefan Greguš st., Štefan Greguš ml., Jozef Chochula, Štefan Lahučký, Ing. Stanislav Lauko, Milan Lenghart, Dominik Mikula, Juraj Mada, Ľubomír Tóth, Štefan Vereš.

Skončilo desaťročie! V závere veľmi rušné, prevratné, so zmenami, ktoré väčšina nečakala, nemala o nich ani tušenia. Skončila 40-ročná hegemónia komunistickej strany. Právo na prácu, vzdelanie, sociálne istoty boli zakotvené v Ústave. Už nie Československá socialistická republika, ale Česká a Slovenská Federatívna Republika! Volalo sa po demokracii. Čo nám prinesie? Aké bude nové desaťročie – posledné v tomto storočí, posledné v tomto tisícročí? Údaje poskytnuté p. Máriou Godárovou, starostkou obce Čakajovce, spracovala a napísala Mgr. Anna Schneiderová (obyvateľka Čakajoviec od 25. augusta 1980), za kronikárku zvolená obce schválená Uznesením OZ zo dňa 14.1. 1991.

Kontaktné údaje

Obecný úrad
Čakajovce 58

951 43 Slovensko
mobil: 0905 797 675
telefón: 037/7793790
email: info@cakajovce.sk
starosta@cakajovce.sk

Úradné hodiny

Pondelok 8:00 – 11:30 12:00 – 16:00
Utorok nestránkový deň
Streda 8:00 – 11:30 12:00 – 17:00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 8:00 – 11:30 12:00 – 15:00
Sobota -
Nedeľa -