Kronika obce rok 1961 - 1970

1961

1. januára bol všade slávnostný deň, pretože sa vstupovalo do III. päťročnice, ktorá bola plánovaná na roky 1961-65. Úspechy druhej päťročnice boli nad očakávanie a preto taká radostná nálada hneď spočiatku. Veď i v našej obci sa v II. Päťročnici urobilo veľa.
Hodnota presahuje mnohomiliónové čiastky. 1. februára boli zriadené z doterajších osemročných stredných škôl Základné deväťročné školy. Školská dochádzka bola teda predĺžená o jeden rok. 22. februára až 6. marca bolo prevedené sčítanie ľudu. 12. apríla preletela svetom vzrušujúca správa. Človek prvý raz vo vesmíre. Juraj Gagarin, sovietsky kozmonaut, obletel Zem v rakete. Na počesť 40. výročia vzniku KSČ si dávali občania hodnotné záväzky. Taktiež na škole z tejto príležitosti sa prevádzali úpravy terénu okolo novostavby. Vysadili sa kvety a stromy. Začali sa budovať ihriská, najmä na hádzanú a volejbal. Na JRD sa dokončili práce na matečníku pre prasnice a vybudovala sa stodola. V obci bol vybudovaný a daný do prevádzky obchod Jednoty s miestnosťami a skladmi pre potraviny a pre priemyselný tovar. Radostnou udalosťou bolo, že v tomto roku zanikla cigánska kolónia za riekou. Starostlivosťou MNV boli všetky rodiny presťahované do obce a tým bola diskriminácia minulosti odstránená. Okolo školy sa previedlo oplotenie starostlivosťou MNV a ZRPŠ, vďaka jej predsedovi Kollárovi Štefanovi. Boli zbúrané tiež zvyšky statkárskej politiky „bírešné“ a z materiálu si postavili bývalí deputátnici Bačinský, Šándor a Hadina pekné rodinné domky. V obci sa pokračovalo v zhotovení betónových chodníkov a to vedľa novej pekárne a v tretej uličke.


 

1962

V zimnom období bola veľmi rozšírená chrípková epidémia.
V kultúrnom dome bola započatá prístavba javiska. Kultúrna činnosť sa rozvíjala aktívnejšie. Keďže s. Púchovská začala chorľavieť, bolo treba funkciu správcu Osvetovej besedy vymeniť. Správcom osvetovej besedy sa stal Mako Dominik. Medzinárodný deň detí sa oslávil detskými a športovými hrami. Pokračovalo sa prestavbou hasičského skladišťa. Inak rok prešiel bez osobitných udalostí.


 

1963

V zime boli veľmi tuhé mrazy. Museli byť načas zatvorené aj školy. Na tunajšej ZŠ popraskali potrubia ústredného kúrenia a vodovodu. Kultúrny dom bol adaptovaný a vymaľovaný, takže mohol slúžiť svojim účelom.
V obci vznikla hudobná kapela Parama, podľa prvých písmen mien jej zakladateľov Pavúk, Rác, Mako. Javiskové zariadenie dostala obec od okresu. Bolo to síce vyradené javisko zo Zlatých Moraviec. Obec zakúpila stoličky z Reštaurácií a jedální v Nitre, počtom 120 kusov. Osvetová beseda si zo svojich príjmov zakúpila záclony a oponu na javisko. V miestnom JRD vznikla Ďalšia budova. Bol postavený teľatník a dielne.Na ZDŠ bola jediná zmena. Odišiel doterajší zástupca riaditeľa školy do svojej rodnej obce Ján Chochula. Miesto neho bol určený odborom školstva s. Július Duchovič.


 

1964

Hneď od januára sa začali pripravovať voľby do NV. Bolo kandidovaných 31 poslancov. To bol počet, ktorý doteraz ešte nebol. Obec bola rozdelená na 31 obvodov. V máji bola daná do užívania 4 – bytová jednotka pri ZDŠ pre učiteľov školy.
V bývalých bytoch v konfiškáte bol zriadení dielne pre školu na pracovné vyučovanie. 14. júna boli prevedené voľby do NZ, SNR a NV všetkých stupňov, ako i voľby sudcov do okresných súdov. Voľby boli prevedené v slávnostnom ovzduší. Ešte v dopoludňajších hodinách si väčšina voličov plnila svoju občiansku povinnosť. Jednomyseľne bola zvolená navrhnutá kandidátka. Predsedom MNV sa stal s. Bojda Michal, tajomníkom s. Jozef Šípoš. Za členov rady boli zvolení s. Ivančík Vincent, Ladislav Švikruha, Petrášová Júlia, Sušanský Krištof, Tóthová Helena, Bojda Martin a Bojda Augustín. 12. novembra bol znovu zvolený za prezidenta s. Antonín Novotný


 

1965

Na začiatku roka bola zadržaná výročná členská schôdza DO KSS. Predsedom bol zvolený Michal Mako. Na miestnom JRD bola tiež výročná členská schôdzka, ktorá sa previedla v Kultúrnom dome.
Bola veľmi dobrá , najmä potešili výsledky hospodárenia a z toho vyplývajúce doplatky na pracovné jednotky. Za správcu Osvetovej besedy bol zvolený s. Štefan Kollár. Jeho aktivitou kultúrna činnosť stúpla. Do kultúrneho domu boli zakúpené ďalšie stoličky a na zvyšné okná záclony. Futbalový oddiel telovýchovnej jednoty Družstevník Čakajovce zásluhou predsedu Augustína Bojdu sa dostal na popredné miesto v tabuľke. Zo športových slávností treba spomenúť presne prevedený nácvik žiakov na celoštátnu spartakiádu. Nácvik previedla s. uč. Turáneková – dievčence a Dovičovič chlapcov. Športovci obce dostali od miestneho JRD kompletnú výstroj, ako i lopty.

Pre prehľad uvádzame tabuľku štatistických údajov o obyvateľstve obce:
Počet bývajúcich obyvateľov:
Spolu:   1535
vo veku  0-14 566
vo veku  15-59 817

Zo 100 ekonomických činných obyvateľov pracuje:
v obci trvalého bydliska  26,2
v Poľnohospodárstve     23,6
v priemysle                      26,9


 

1966

V tomto roku bola započatá 4. päťročnica, vyhlásená na roky 1966 – 70. V obci sa opäť rozšírila infekčná žltačka. Po politickej stránke sa opäť rozšírila organizačná činnosť NF.
Vznikli nové organizácie a to Zväzarm, zväz pre spoluprácu s armádou Záhradkári a chovatelia domáceho zvieratstva si založili dve spoločnosti a to: Zväz chovateľov drobného zvieratstva a Zväz záhradkárov. Obe začali veľmi iniciatívne pracovať. V jarných mesiacoch sa začala budovať nová predajňa Jednoty, mäsa a mliekárne. Po stránke obchodnej bola obec už dosť dobre pripravená. Chýbajú iba predajne textilu a obuvi. MNV začal podnikať všetky kroky na prevedenie bezprašných ciest. Začal sa voziť i kameň na cesty. V JRD boli doplatky na pracovné jednotky vo výške 7.- Kčs na jednotku.


 

1967

Podnik zelenina a ovocie ponúkol našej obci zriadenie predajne Ovocie – Zelenina. Za týmto účelom MNV ponúkol bývalý požiarny sklad a dal ho k dispozícii. Bola zriadená predajňa, čím bola obec opäť lepšie vybavená.
Do prevádzky bol daný aj nový obchod Jednoty, predajňa mäsa a mlieka. Obe sú dobre vybavené chladiacim zariadením a hygiena predaja značne stúpla. V akcii dobre slúžiť obyvateľstvu sa zriadilo šrotovanie obilia. V máji bolo tiež odovzdané zdravotné stredisko pre deti do činnosti. MNV dala na budovu 150 000.- Kčs. Adaptačné práce previedol Okresný stavebný podnik. V septembri sa mali začať i bezprašné cesty. Z technických príčin sa so stavbou toho roku ešte nezačalo.
Mechanizátor: František Martiška


 

1967

Podnik zelenina a ovocie ponúkol našej obci zriadenie predajne Ovocie – Zelenina. Za týmto účelom MNV ponúkol bývalý požiarny sklad a dal ho k dispozícii. Bola zriadená predajňa, čím bola obec opäť lepšie vybavená.
Do prevádzky bol daný aj nový obchod Jednoty, predajňa mäsa a mlieka. Obe sú dobre vybavené chladiacim zariadením a hygiena predaja značne stúpla. V akcii dobre slúžiť obyvateľstvu sa zriadilo šrotovanie obilia. V máji bolo tiež odovzdané zdravotné stredisko pre deti do činnosti. MNV dala na budovu 150 000.- Kčs. Adaptačné práce previedol Okresný stavebný podnik. V septembri sa mali začať i bezprašné cesty. Z technických príčin sa so stavbou toho roku ešte nezačalo.
Mechanizátor: František Martiška


 

1968

Na začiatku roku bola konaná výročná členská schôdza DO KSS. Účasť bola početná. Hneď spočiatku sa začalo s plánovaním výstavby nového závodu verejného stravovania, ktorý bol v obci veľmi potrebný.
V budove bývalého konfiškátu po Standtovi bola potrebná väčšia generálna údržba. Po nej sa vytvorili priaznivé podmienky pre starostlivosť o deti predškolského veku. Deti z Materskej školy sa predbežne presťahovali do budovy MNV. Družstevníci radostne odbavili výročnú členskú schôdzu, lebo k normálnej pracovnej jednotke vo výške 18.- Kčs a 1,5 kg zrnín, bol doplatok 5.- Kčs. Na JRD bol postavený sklad na umelé hnojivá. V Kultúrnom dome bol prevedený pohovor v akcii Večer otázok a odpovedí. ČSČK – miestna odbočka začala vyvíjať veľkú aktivitu. Usporiadali niekoľko prednášok zdravotného charakteru. Prednášal lekár z detského zdravotného strediska MUDr. Hunák. Na základe zvýšenej aktivity sa z obce prihlásilo 6 dobrovoľných darcov krvi. ZRPŠ pri ZDŠ organizovalo v rámci Ľudovej akadémie pre rodičov prednášky výchovného i politického charakteru. Predseda JRD Alojz Mako dostal vysoké štátne vyznamenanie - Budovateľ socialistického poľnohospodárstva. Na MDŽ boli vyznamenané mnohodetné matky a zaslúžilé ženy, medzi nimi 3 učiteľky a predsedníčka Zväzu žien. Na MNV v rámci poskytovania služieb obyvateľstvu sa zriadila požičovňa riadu v hodnote zariadenia 7.500.- Kčs. Významnou udalosťou bolo 50. výročie založenia miestneho požiarneho zboru.

Bola usporiadaná slávnosť, na ktorej boli zaslúžilí členovia dekorovaní pamätnými medailami a diplomami. Najvyššie uznanie sa dostalo s. Laukovi Štefanovi a Jozefovi Čentéšovi. V tejto akcii boli v obci aj okrskové súťaže v pohotovosti požiarnych oddielov. Zlatú medailu ako prvé umiestnenie získali požiarnici z nášho JRD. V obci boli vybudované bezprašné cesty v dĺžke vyše 2 km. Keďže práve uprostred cesty stála socha sv. Jána, musela byť premiestnená do priestorov kostola. V našom štáte sa v tomto roku odohrali závažné udalosti. Mnohé nespratnícke živly chceli vyvolať kontrarevolučné hnutie. Aby sa tak nestalo, ako to bolo v susednom Maďarsku v r. 1956, prišli nám na pomoc vojská Varšavskej zmluvy a to zo ZSSR, Poľska, Maďarska, NDR a BĽR, čím zamedzili vzniku kontrarevolúcie, už v jej možnom zrode. Občania spočiatku nechápali dosah udalostí, preto hromadne začali nakupovať potraviny a iné priemyslové výrobky. Našťastie dobrou organizáciou funkcionárov NV a DO KSS v našej obci nedošlo k žiadnym chybným akciám. I predaj potravín sa stabilizoval, takže udalosti u nás nezaznamenali nijaký chaotický prejav. Občania boli vždy správne oboznámení, či už miestnym rozhlasom, alebo verejnými pohovormi občanov. Na verejnej schôdzi členov DO KSS bol prečítaný list s. Husáka ktorý úplne uspokojil verejnosť. 27. októbra bol schválený ústavný zákon o československej federácii. Naši družstevníci usporiadali zájazd svojich členov do NDR.

V tomto roku sa javila tabuľka vývoja nášho JRD nasledovne:
Roky:                                  1960     1961     1962     1963     1964     1965     1966     1967     1968
Počet pracovníkov v JRD      94       91        101        101        100        51        70        65        62
Výmera Pôdy v Ha                                         423      420        420      422      419      419      419
Stavy Hov. dobytku                                        257      252        302      283      280      272      240
ošípaných                                                        456       492       553      566      629      644      659

 
Osevná plocha v roku 1968
                    Pšenica ozimná     Jačmeň     Kukurica     Cukrová repa
Obsiate v ha     112                      90              41               48
Ha výnosy         32                        32,5           43,4            311,3

Funkcionári na JRD v roku 1968:
Predseda:     Ing. Viliam Kmeťko
Ekonóm:     Teodor Gajdošík

 

1969

1. januára bol vytvorený federálny štáb Českej socialistickej republiky a Slovenskej socialistickej republiky. Tým sa splnil požiadavka Košického vládneho programu, z 5. apríla 1944.
16.februára bola výročná členská schôdza požiarneho zboru. 2. marca sa uskutočnila výročná členská schôdza DO KSS. Predsedom sa stal Vincent Ivančík. 29. marca náhle zomrel predseda JRD Alojz Mako. Pohreb sa konal za širokej účasti obyvateľstva. Novým predsedom sa stal Ing. Viliam Kmeťko, ktorý bol doteraz v družstve vedúcim rastlinnej výroby. V JRD boli aj v tomto roku vyplácané doplatky na pracovné jednotky. V priestore hospodárskych budov JRD bola vybudovaná moderná sociálnoadministratívna budova. V akcii služby obyvateľstvu sa zriadila Zberňa na opravu obuvi a na čistenie šatstva. Tá však trvala len do roku 1972. Taktiež bola zriadená zberňa plynových bômb. Požičovňa riadu pri MNV sa veľmi osvedčila. Obec bola rozrušená záhadnou smrťou predsedu DO KSS Vincenta Ivančíka, ktorého mŕtvolu našli pri železničnej trati medzi Čakajovcami a Lužiankami. V tom istom roku bol nešťastnou náhodou pri dopravnej nehode zabitý i ďalší pracovník v rade MNV s. Krištof Sušanský.




1970

Životná úroveň obyvateľstva veľmi rýchle vzrastá. Niet skoro domu, kde by nebol televízny prijímač, o rádioprijímačoch a rozhlase po drôte už netreba ani spomínať, pretože nie je domu kde by nebolo rádio, rozhlas po drôte alebo tranzistor.
Stavba nových domov dosahuje nevídaného tempa. Bytové zariadenie, ako i hygienické súčasti bytu sú na vysokej úrovni. Takmer každý dom má moderne vybudovanú kúpeľňu, vodovod a ústredné kúrenie. Ba i počet automobilov stúpa. V tomto roku bolo už 5 vlastníkov áut, mnohí majú podanú žiadosť o poradovník na autá. Motocyklov je v obci veľa, najmä mládež vlastní toľko motocyklov, že niet skoro jedinca, čo by nemal aspoň pioniera. Na výročnej schôdzke JRD sa rozdelilo 300.000 Kčs členom tak, že na každých zarobených 1000 Kčs bolo vyplatených 180,- Kčs navyše. Štatistika však hovorí, že začína úbytok obyvateľstva. Jednak sa rodí menej detí, jednak sa rodiny sťahujú do miest. 5. februára bolo 20. výročie vzniku miestneho JRD. Zakladajúci členovia boli odmenení diplomami i vecnými cenami. V tomto roku boli zavedené ako novinka voľné soboty. Pracujúci našej vlasti sa dočkali ďalšej výhody, ktorú naša strana zabezpečuje pre obyvateľstvo. 30. septembra odišiel zo školy s. Július Duchovič za riaditeľa ZDŠ v Nových Sadoch. Na jeho miesto za zástupu riaditeľa školy bol menovaný s. Gustáv Horváth zo ZDŠ Lužianky. Na škole bolo zavedené stravovanie žiakov. Stravovanie sa prevádza v miestnom závode verejného stravovania V Jednote. 1. decembra bolo prevedené sčítanie ľudu, domov a bytov k 1. decembru 1970, ktoré naväzovalo na akciu z marca 1961. Počet obyvateľstva zistený pri sčítaní v porovnaní s niektorými údajmi z predchádzajúcich sčítaní je nasledovný:

1869     1880     1890     1900     1910     1921     1930     1940     1950     1961     1970     1980     1991     2001
523        544       611       750        831       914       949      1098     1104     1535     1570     1332     1108     1102

Kontaktné údaje

Obecný úrad
Čakajovce 58

951 43 Slovensko
mobil: 0905 797 675
telefón: 037/7793790
email: info@cakajovce.sk
starosta@cakajovce.sk

Úradné hodiny

Pondelok 8:00 – 11:30 12:00 – 16:00
Utorok nestránkový deň
Streda 8:00 – 11:30 12:00 – 17:00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 8:00 – 11:30 12:00 – 15:00
Sobota -
Nedeľa -